Категорія: Громадська думка

Переглядів: 46

ШЛЯХ ДОБРОЧЕСНОСТІ – ЦІНА НЕЗАЛЕЖНОСТІ: до 30-річчя Незалежності України

Незалежній Україні виповнюється вже 30 років. Достатньо зрілий вік, щоб усвідомити відповідальність за своє життя. Пройдено складний шлях помилок і апробацій. Але є і значні успіхи та здобутки. Є досвід і бажання розвиватися. Успіх залежить від кожного громадянина України. Для розвитку важливо, щоб дії громадян були вдалими, ефективними і доброчесними. У рамках відзначення 30-річчя Незалежності України ГО «Вільний соціум», комісія з питань розвитку системи публічних сервісів і послуг Громадської ради при Закарпатській обласній державній адміністрації та Науково-дослідний інститут політичної регіоналістики Ужгородського національного університету організовують запуск суспільної платформи «ШЛЯХ ДОБРОЧЕСНОСТІ – ЦІНА НЕЗАЛЕЖНОСТІ». Це проєкт дуального характеру, який складається з двох цільових програм: онлайн-платформи «СТОП НЕДОБРОЧЕСНОСТІ» та навчально-наукового центру «АКАДЕМІЯ ДОБРОЧЕСНОСТІ».

«СТОП НЕДОБРОЧЕСНОСТІ» – це публічна акція з виявлення недоброчесності надання суб’єктами публічних послуг у Закарпатській області. Будемо відстежувати і висвітлювати різні проблемні аспекти надання послуг за всіма сферами людської життєдіяльності: адміністративні, соціальні, правові, освітні, культурні, інформаційні, медичні, екологічні, професійні, транспортні, виробничі, побутові, дозвіллєві та інші…Мета – попередити та захистити громадян від афер, свавілля й недоброчесності тих, хто повинен гарантувати чесність і якість наданих послуг громадянам. Ціль акції – викривати недоброчесні дії державних і недержавних інституцій, закладів, установ, організацій, органів місцевого самоврядування, громад, усіх осіб, які працюють в системі публічних сервісів і послуг.

«АКАДЕМІЯ ДОБРОЧЕСНОСТІ» – це навчально-практична акція з популяризації доброчесності серед громадян і виховання у них громадянських та інших доброчесних компетентностей.Курси із засвоєння норм доброчесності для:• публічних управлінців;• надавачів публічних послуг;• освітян і науковців;• школярів, студентів, аспірантів.

Головне завдання суспільної платформи «ШЛЯХ ДОБРОЧЕСНОСТІ – ЦІНА НЕЗАЛЕЖНОСТІ» – виховання високої правової та громадянської культури, підготовка до соціально відповідальної діяльності громадянина, виявлення недоброчесності надавачів публічних послуг у Закарпатській області, вишкіл достойного представника демократичної, соціально справедливої, правової держави і розвинутого громадянського суспільства в Україні.

У нашій команді науковці, педагоги, юристи й публічні службовці, правозахисники й правоохоронці, громадські активісти й волонтери. Співпрацюємо з державними та громадськими інституціями. Будемо моніторити й інформувати про злочини і зловживання, хабарництво, конфлікти інтересів, моральні й матеріальні загрози громадянам, інші порушення, вчинені корупційні, незаконні, шахрайські та інші небезпечні для соціуму дії.

Наша робота – це дієвий громадський контроль!

Інформаційна підтримка на платформах:

ГО «Вільний соціум» – https://free-society.org.ua/our-services/0klidvo7;

ГО Агенція досліджень «Карпатія» – http://zakarpatia.com.ua/?p=3487.

Громадські організації готові до публічної співпраці в рамках Громадської ради при Закарпатській ОДА

29 квітня 2021 року, представники громадських організацій Закарпаття “Вільний соціум”, “Радіоекологія Карпат” і “Агенція досліджень регіонального соціуму “Карпатія” стали членами Громадської ради при Закарпатській обласній державній адміністрації на 2021 – 2023 роки. У цій регіональній структурі названі громадські організації об’єднують свої кадрові та ресурсні можливості у спільній роботі в комісії з питань розвитку системи публічних сервісів і послуг. Цим самим заявлено про готовність до комунікації та взаємодії з усіма рівнями публічної влади й інституціями громадянського суспільства з метою сприяння розвитку регіону й пожвавлення державотворчих процесів у всіх сферах людської життєдіяльності й еволюції демократії та громадянського суспільства в Україні.

Виходимо з того, що в умовах євроінтеграції, децентралізації та руху України до моделі соціальної держави, існує значний попит на трансформацію системи публічних сервісів і процедур надання послуг (адміністративних, соціальних, електронних тощо), і в цьому процесі держава й громадянське суспільство повинні бути солідарними. Закарпатська область у цьому відношенні потребує особливої уваги, оскільки тут існують значні інфраструктурні, екологічні, кадрові (людський потенціал) та інші проблеми. Відтак, вбачаємо серед пріоритетних наших завдань інформування громадян про систему зручних публічних сервісів, про надання і моніторинг ефективних послуг, про їх якісні зміни, трансформації, діджиталізацію та інше. Важливою складовою роботи вважаємо консультування органів місцевого самоврядування й відповідних управлінь і департаментів Закарпатської ОДА щодо сприяння розширенню інфраструктури, масштабів і географії публічних сервісів та послуг, інституційного, кадрового і матеріального їх забезпечення. Уже найближчим часом запрацює інтернет-сайт «Вільний соціум» про публічні сервіси та послуги, плануються інші заходи.

Упевнені, що комунікація громадян і органів публічної влади в сервісно орієнтованому напрямку сприятиме загальному благу!

Спільна заява ГО «Вільний соціум», ГО «Радіоекологія Карпат», ГО «Агенція досліджень «Карпатія»

Ужгород, 29 квітня 2021 р.

УЖГОРОДЦІ В ОСНОВНОМУ ВИЗНАЧИЛИСЯ НАПЕРЕДОДНІ МІСЦЕВИХ ВИБОРІВ

12 – 15 жовтня, з дотриманням карантинних обмежень, Агенція досліджень «Карпатія» провела в Ужгороді соціологічне дослідження, в якому шляхом стандартизованого інтерв’ю «віч-на-віч» були опитані громадяни міста на предмет їхніх уподобань напередодні місцевих виборів, що відбудуться уже цієї неділі – 25 жовтня 2020 року.

Респондентам було поставлено такі головні запитання: «За кандидатів якої партії Ви проголосуєте на виборах до Ужгородської міської ради?» та «За кого з кандидатів у мери Ужгорода Ви проголосуєте?». Також було зроблено виміри ймовірних пар другого туру виборів міського голови Ужгорода.

Так, рейтинг партій, кандидати яких балотуються в Ужгородську міську раду, внаслідок підрахунку отриманих даних склав наступну картину (див.: табл. 1):

Таблиця 1.

Як показують дослідницькі зрізи, перші 5 політичних партій мають шанси отримати значну кількість мандатів, а основна боротьба за проходження ще декількох депутатів до Ужгородської міської ради буде розгортатися між політичними силами, що зберігають свої показники на межі  + / – 5 %. Зокрема, шанси мають завести до міської ради своїх кандидатів Народний рух України та КМКС.

При цьому, ще понад 5 % респондентів не визначилися зі своїм вибором, що може потенційно вплинути на розстановку остаточних місць у раді.

Щодо перегонів за посаду міського голови Ужгорода то опитування громадян показало наступні результати (див.: табл. 2):

Таблиця 2.

Як показують опрацьовані дані, головна боротьба за вихід у другий тур виборів міського голови Ужгорода розгортатиметься щонайменше між семи кандидатами, показники яких є вищими від інших. При цьому, важливо зазначити, що ще понад 12 % опитаних не визначилися остаточно зі своїм вибором. Ще більше ніж 3 % байдуже ставляться до голосування і не збираються підтримати жодного кандидата.

Результати дослідження загалом подають цікаву картину актуалізованого ставлення ужгородців до майбутніх виборчих суб’єктів і говорять про їхню особливу відповідальність у питанні вибору мера Ужгорода новими якісними кадрами. Похибка результатів не перевищує 2,9 %.

Отже, ужгородці за декілька днів до місцевих виборів у переважній більшості вже визначилися зі своїми вподобаннями. Разом із тим, спостерігається стійка тенденція до змін. Зокрема, один із лідерів перегонів Віктор Щадей останнім часом втрачає рейтингові бали, при тому, що у Богдана Андріїва показники більш-менш стійкі. З іншого боку, відчутний приріст голосів у Сергія Ратушняка та Павла Федаки, які за певних обставин можуть втрутитися у розстановку сил у другому турі.

ГО «Агенція досліджень «КАРПАТІЯ» (www.zakarpatia.com.ua, carpatia.doslid@gmail.com)

РАДІОЕКОЛОГІЯ В ЦЕНТРІ УВАГИ НАУКОВЦІВ ТА ЕКСПЕРТІВ

Нещодавно завершилась VII TREICEP Міжнародна конференція з радіоекології, яка проводилась у м. Веспрем (Угорщина) й проходила в on-lіnе форматі. Конференцію було присвячено дослідженню природної радіоактивності та її впливу на живі організми. Особливу увагу було приділено проблемі радонової небезпеки. Відомим фактом є те, що у загальній дозі опромінення населення природніми чинниками провідну роль відіграє саме радон та продукти його розпаду, які відповідають більше 60% індивідуальної дози опромінення людини за рахунок природньої компоненти. У сучасних умовах розвитку цивілізації вирішення даних задач потребує розробки нових наукових методів і технічних проектів регламенту захисту навколишнього середовища.

У конференції взяли участь провідні наукові центри України, Угорщини, Австрії, Японії, Польщі, Індії, Казахстану, Німеччини, Словаччини, Словенії, Ірану, Росії.

Ужгородськими науковцями від Інституту електронної фізики (ІЕФ НАНУ) було презентовано три доповіді. Перша робота представлена міжнародною співпрацею трьох науково-дослідних інституцій та за участі ГО «Радіоекологія Карпат»: України (м. Ужгород), Росії (м. Дубно), Угорщини (м. Веспрем). Тематика досліджень полягала в представленні основ методики радіоекологічного моніторингу довкілля, що дозволяють встановити параметри «радіаційної погоди» та радіаційного картування території. Актуальність даної радіоекології доповіді полягає в отриманні даних про розповсюдженість та динаміку зміни радіонуклідів зразків об’єктів довкілля (геологічних порід, ґрунтів, тощо) гірських районів, які є чутливим індикатором діяльності людини. Наступна доповідь представлена співробітниками відділу фотоядерних процесів, експертами з поділу атомного ядра за темою «Використання запізнілого гама випромінювання від продуктів фотоподілу ядерних матеріалів для визначення їх ізотопного складу». Надзвичайно приємно те, що організаторами конференції було відзначено одну з ужгородських доповідей, а саме роботу Оксани Поп, яка присвячена знаходженню та дослідженню стандартній множині нуклідів для природних рядів 232Th, 235,238U, які застосовуються для задач ядерного датування геологічних об’єктів, історичних артефактів та радіоекології.

Таким чином, співпраця науковців попри складності епідеміологічного характеру аж ніяк не припиняється, а навпаки – набуває все більш плідного і якісного наукового діалогу. У підсумку було відзначено високий рівень дискусій та пріоритетну можливість обміну досвідом.

Наталія Сватюк,

м.н.с. відділу фотоядерних досліджень Інституту електронної фізики НАН України, канд. тех. наук, голова ГО «Радіоекологія Карпат» (Ужгород)

УЖГОРОДЦІ ВІДПОВІДАЛЬНІ У ВИБОРІ МЕРА СВОГО МІСТА

Наприкінці березня, перед введенням карантинних обмежень в Україні, Агенція досліджень «Карпатія» (www.zakarpatia.com.ua) провела в Ужгороді соціологічне дослідження. Шляхом стандартизованого інтерв’ю «віч-на-віч» громадян міста опитали на предмет їхніх уподобань напередодні осінніх місцевих виборів та, зокрема, обрання мера обласного центру Закарпаття. Загалом було опитано 240 осіб за типовими ознаками сучасного виборця (стать, вік, освіта, характер зайнятості) у всіх мікрорайонах міста, які репрезентують доросле населення Ужгорода. Загальна статистична похибка дослідження становить приблизно 2,8%. Ще не дуже тоді переймаючись проблемами карантинного режиму, громадяни досить відкрито йшли на спілкування, за що ми їм щиро вдячні.

У процесі дослідження вимірювався рейтинг впізнаваності та антирейтинг ймовірних кандидатів на головну посаду Ужгорода. Громадянам міста було запропоновано відповісти на два ключових («Кого із можливих кандидатів у мери Ужгорода впізнаєте?» і «За кого із можливих майбутніх кандидатів у мери Ужгорода Ви не проголосуєте за будь-яких умов?») та декілька супровідних питань. Результати дослідження загалом подають цікаву картину актуалізованого ставлення ужгородців до майбутніх виборчих суб’єктів і говорять про їхню особливу відповідальність у питанні вибору мера Ужгорода.

Цікавими виявилися й зведені відповіді на супровідні запитання. Так, зокрема, на питання «Що вважаєте головним для перемоги на виборах мера?» респонденти відповіли наступним чином. Для переважної більшості опитаних головним критерієм для обрання керівника міста є особистий авторитет. Особливу перевагу цьому критерію віддали 64 % чоловіків проти 36 % жінок. Із загальної кількості тих, хто поважно ставиться до авторитету майже 36 % передпенсійного й пенсійного віку, а 64 % мають вищу освіту. 21 % респондентів вважають визначальним критерієм наявність у кандидатів фінансів, а 14 % – приналежність кандидата до відповідної політичної партії. Як бачимо, на відміну від парламентських виборів, восени цього року критерій «партійності» ужгородці не братимуть до серйозної уваги. Натомість традиційно важливим критерієм для вибору буде особистий авторитет діяча.

На запитання «Чи впливає на ваш вибір фінансовий стан кандидата у мери Ужгорода?» думки опитаних громадян розділилися майже порівну з невеличкою перевагою в бік тих, хто вважає, що так – 52 %. Відповідно для 48% респондентів цей критерій не є визначальним.

Так само по-різному учасники опитування відповіли на запитання «Який соціальний стан важливий для кандидата у мери Ужгорода?». Для більшості респондентів соціальний стан кандидата не має значення для його обрання мером міста – 34%. Серед тих же, хто все ж визначився з цим, переважає бізнесмен (29%), держслужбовець (25%) та науковець (12%). Дані показники знову ж таки більш додають важливості результатам першого зрізу, де мова йде про критерій особистого авторитету кандидата.

Досить однозначні результати дало опрацювання відповідей на питання «Як ставитеся до того, що виборець може проголосувати за винагороду від кандидата?». Відтак, 76% опитаних негативно ставляться до такого стимулу обрання свого кандидата і лише 14% – нічого поганого в цьому не вбачають. Разом із тим, ще 10% громадян не визначилися з цього приводу на час проведення дослідження.

Збірний образ «ідеального» кандидата в керівники міста доповнюють зведені результати відповідей на запитання про оптимальний вік кандидата. Так, ужгородці віддають перевагу кандидату, вік якого знаходиться у межах 35 – 55 років. Цю опцію підтримують 32% респондентів. Ще 28% опитаних громадян вважають, що кандидатом має бути людина з більшим життєвим досвідом у віці понад 55 років. Найменший показник отримала вікова група кандидатів «до 35 років» – 17%. Натомість 23% респондентів вважають, що вік для кандидата у мери Ужгорода не має значення.

Визначилися респонденти й з першочергових завдань, які повинен виконати новий мер після свого обрання. Отже, громадяни міста очікують від нового керівника Ужгорода, насамперед, покращення роботи комунальних і соціальних служб міста (1), благоустрою історичного центру міста (2) й поліпшення інфраструктури міста (3).

Отже, перший етап соціологічного дослідження показав, що ужгородський виборець не байдужий до виборів мера міста, добре обізнаний на головних проблемах Ужгорода, боляче їх сприймає і в майбутньому виборі покладається на авторитетного й відповідального лідера.  А як змінюватимуться настрої громадян міста надалі, побачимо під час наступного дослідження, яке буде проведено найближчим часом.

ГО «Агенція досліджень «КАРПАТІЯ»

(www.zakarpatia.com.ua, carpatia.doslid@gmail.com)

Ужгород: у центрі уваги громадської думки – проблеми міста…

ГО “Агенція досліджень “Карпатія” з 15 по 17 лютого проводитиме соціологічне опитування в м. Ужгород щодо кола питань, які найбільше турбують жителів міста.
Серед завдань дослідження – визначення рівня довіри до органів місцевої влади, її доступність та комунікабельність, джерела взаємодії громадян із владою, результати її діяльності в соціальній, інфраструктурній та інших сферах, упізнаваність політичних та громадських діячів.
Також буде визначено рейтинг соціальних мереж та інших джерел інформації, через які містяни отримують новини про життя Ужгорода.

Про результати дослідження буде повідомлено після опрацювання отриманих даних.

Дослідна лабораторія ГО “Агенція досліджень “КАРПАТІЯ”

СПІВПРАЦЯ ВЛАДИ І СУСПІЛЬСТВА В ДІЇ: на засіданні комісії Громадської ради обговорено і схвалено звіт начальника служби у справах дітей Закарпатської облдержадміністрації

gerb_zakarpattyaНовообрана Громадська рада при Закарпатській обласній державній адміністрації приступила до виконання своїх повноважень з новим диханням, яке надала їй нещодавно прийнята Кабінетом міністрів України від 24 квітня 2019 р. № 353 постанова «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 р. № 996», якою затверджено нову редакцію Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади і т.д. Згідно з документом забезпечується посилення експертних повноважень громадських рад шляхом визначення відповідних завдань і функцій, а також встановлення фахових критеріїв до інституцій громадянського суспільства та делегованих ними представників. Зміст урядової постанови покликаний підвищити ефективність роботи громадських рад, здатних на належному рівні брати участь у формуванні та реалізації державної політики. Крім того, з боку уряду передбачено посилення комунікації з головами громадських рад шляхом залучення державних секретарів міністерств. Продовження

ПРО РІВЕНЬ КУЛЬТУРИ ПЕРЕВЕЗЕННЯ ПАСАЖИРІВ У ГРОМАДСЬКОМУ ТРАНСПОРТІ м. УЖГОРОД

thumb-item-523x340-030cГО «Агенція досліджень «Карпатія» завершила експеримент, метою якого було дослідити рівень культури перевезення пасажирів у громадському транспорті м. Ужгород. Цього разу до уваги бралися виключно великогабаритні автобуси – нові «Електрони». Як відомо, вони курсують двома найдовшими маршрутними лініями: № 18 – ТЦ «Епіцентр» – УжНУ (11, 97 км) і № 20 – Пл. Корятовича – Речовий ринок (8, 9 км).
КОРОТКО ПРО ДЕЯКІ РЕЗУЛЬТАТИ.
ДЕКІЛЬКА ПОЗИТИВНИХ МОМЕНТІВ: Графік переважно стабільний. Рух транспорту можна відслідкувати в інтернеті. Інтервал наближений до ідеалу, тобто відставання від графіку є не значні.
Попри завантаженість деяких вулиць автобус рухається доволі динамічно. В середині автобусів комфортно для всіх категорій пасажирів, постійно працює система оголошень та відеофіксації. Якісно подається інформація про наступні зупинки та про оплату проїзду. Вартість квитка 5 грн. Для права проїзду достатньо оплатити проїзд у водія. Водії професійно виконують свою роботу та майже бездоганно обслуговують пасажирів. Надання відповідних послуг в цілому варто оцінити позитивно (8 з 10 балів).
НЕГАТИВНІ МОМЕНТИ: Як часто буває, головні негативні враження складає людський фактор. Це стосується як сторони, яка надає соціальні послуги, так і тих, хто їх отримує. Водії, здійснюючи маневр на зупинку, не завжди використовують технічні можливості наближення до місця посадки, де очікують автобус пасажири. Це ускладнює рух автомобілів або взагалі призводить до заторів позаду автобуса, що зупинився. Така ситуація також ускладнює можливість підходу пасажирів до автобусу під час посадки, які змушені проходити неочищені місця зупинки (у даному випадку сніг), або ж залиті водою вибоїни. Вихід пасажирів на проїзну частину також в цій ситуації створює для них зайву небезпеку.
Культура пасажирів також складає двояке враження. Щодо поведінки в середині автобуса виникає зауваження стосовно того, що пасажири не завжди звертають увагу на таблички з інформацією про місця для інвалідів. Другий момент стосується того, що пасажири, оплативши проїзд, не завжди беруть квиток у водія, що унеможливлює контроль за подальшим надходженням плати в бюджет міста, а дозволяє скористатися коштами на свій розсуд (водій/перевізник). Водії, натомість, не змушують пасажирів брати квиток після оплати, а в деяких випадках, коли пасажир просить його, не охоче виконують цю дію.
Це при тому, що в автобусі регулярно наголошується про штраф вартістю у 100 грн за безбілетний проїзд. Однак, перевірити у пасажирів наявність квитка не передбачено, оскільки такі контролери відсутні й, очевидно, не плануються через «зайві» витрати на оплату їх праці та інший «інтерес» перевізника.
ВИСНОВКИ: Загалом введення в дію названих маршрутів має беззаперечне позитивне значення. Це полегшує трафік пасажироперевезення по всьому периметру міста. Однак негативним фактом залишається рівень культури обслуговування пасажирів і самої поведінки останніх. Вважаємо, що наявність контролерів у автобусах сприяло б росту культури пасажирів, водіїв і кращого наповнювання бюджету міста. Адже тривала боротьба ужгородців велася саме за це, і видається призупинилася на цьому рівні.
Тому, своїм дослідженням ми закликаємо пасажирів до громадської культури й самовідповідальності та зайвий раз повторимо оголошення, яке звучить щоразу в автобусі: «Шановні пасажири! Просимо придбати квиток за проїзд у водія! Штраф за безбілетний проїзд – 100 грн!». А від себе добавимо: оплативши плату за проїзд – візьміть квиток у водія! Зробимо наше місто кращим!!!

Дослідна лабораторія ГО «Агенція досліджень «Карпатія»

Агенція досліджень «Карпатія»: «Дезінформація шкодить протидії расово-національній дискримінації в українських регіонах! Закарпаття – територія миру і злагоди!»

0001Громадська організація «Агенція досліджень регіонального соціуму «Карпатія» ініціює створення громадської просвітницько-інформаційної платформи «STOP дезінформації! Ні расово-національній дискримінації та антисемітизму», яка спрямована на боротьбу з проявами дезінформації в засобах масової інформації в Україні та сусідніх державах, а також на виховання в учнівсько-студентської молоді, внутрішніх переселенців, біженців, іноземних гостей, інших громадян ключових принципів расово-національної толерантності, терпимості й взаємоповаги, що є засадничою умовою формування громадянського суспільства.

Продовження

«Корупція і далі зло!?» – діагноз ставить громада

stop_corruptionАгенція «Карпатія» завершила соціологічне дослідження, метою якого було виявлення громадської думки серед закарпатців з приводу рівня корупції й хабарництва в Україні. Анкетування було репрезентативним та он-лайн. Результати в цілому мало чим різняться й відображають реальну картину сьогодення. Очевидно, що відповіді респондентів були викликані затяжною системною кризою й небажанням еліт здійснювати найактуальніші реформи в державі. Разом з тим, опитування довело, що корупція є “Злом №1” в Україні та її подолання безпосередньо впливає на прогрес у суспільно-політичних змінах.

Про це свідчать відповіді на ввідне запитання «Як Ви можете охарактеризувати своє ставлення до нинішньої української політики?». Більшість опитаних (33,5%) відчувають розчарування, 26,8% респондентів – байдужість, а ще 17,4% – злість. На перший погляд такі показники можливо виявилися неочікуваними, однак очевидним є зростаюче невдоволення громадян життям у країні. При цьому, респонденти брали до уваги й те, що ведеться війна на сході України, що безперечно впливає на загальний стан справ. Однак і за таких умов дії політиків не викликають задоволення. Разом з тим, 11,4% опитаних нормально ставляться до нинішньої української політики. Ще у 1,9% політика в державі викликає гордість, а у 1,4% – навіть захоплення. 7,6% опитаних не спромоглися однозначно дати відповідь на запитання.

Цікаво далі. Звучало запитання «Як Ви оцінюєте рівень хабарництва в Україні за останній рік?». Підраховані дані говорять, що «віз і нині там». 55,4% опитаних упевнені, що хабарництво залишилося на попередньому рівні. З достатньо великим відривом відстає показник зменшення рівня хабарництва – у цьому переконані 14,1% респондентів, а ще 4,7% вважають, що рівень суттєво зменшився. Однак 11,4% опитаних навпаки говорять про значне збільшення хабарництва в українському суспільстві, а ще 8,2% – про несуттєве збільшення рівня хабарництва. 6,2% опитаних не змогли дати чітку відповідь (важко відповісти).

На запитання про можливості подолання корупції як ганебного явища в Україні респонденти відповіли досить песимістично: 42,4% вважають, що корупцію подолати неможливо, 31,2% думають, що корупцію можна подолати, але для цього потрібен тиск громадянського суспільства, а 18,8% переконані, що корупцію можна подолати, але для цього потрібна політична воля еліти. 7,6% опитаних не змогли однозначно відповісти на це питання.

Головною причиною корупції в Україні опитані називають низьку заробітну плату й соціальну незахищеність населення – 37,5%. Майже поруч розмістилися показники низького рівня правової культури і законослухняності (25,8%) та неефективності законодавства й державного управління (21,4%). 8,4% опитаних вважають, що корупцію породжує відсутність віри в Бога.

Одночасно, одним із правових механізмів унеможливлення корупційних дій громадянами розглядається реалізація тези «Не можеш довести походження майна – Ти злочинець». Її підтримують 59,7% опитаних (29,5% – не підтримують і 10,8% – важко відповісти).

Отже, бачимо, що корупція є болючою темою в Україні, а громадяни не особливо вірять у швидке розлучення з цією суспільною згубою. Принаймні не особливо розраховують у цьому плані на державні інституції.

І на закуску… Давайте поглянемо на наступні показники. На запитання «Чи доводилось Вам упродовж останнього року давати хабар?» 53,8% відповіли ствердно «так», а 40,5% – ствердно «ні». А на запитання «Чи готові Ви під тиском обставин давати хабар для того, щоб вирішити особисте питання?» респонденти подали такі відповіді: «Так» – 43,20%, «Ні» – 29,50%, «Важко відповісти» – 27,30%.

І що ж ми маємо? Ключові тези: корупція – зло; мало що змінилося; подолати важко; знаєм, де найбільше вимагають; самі готові дати…

Напрошується одне: кожен незалежно від соціального і майнового статусу повинен нарешті переосмислити роль суспільних змін, які відбуваються. Найперше – це зміни у свідомості, моралі, культурі. Без чіткої та принципової позиції кожного громадянина в Україні корупцію не здолати. То ж, тут далеко не будуть зайвими слова Тараса Шевченка: «Борітеся – поборете»!

Маріан ТОКАР, Агенція досліджень регіонального соціуму «Карпатія»

  • Сторінка 1 з 2
  • 1
  • 2
  • >